Церемонията по искане на ръката на булката. Сиреч годеж. Много важна част от виетнамската сватба, богата на ритуали, дарове, трапеза и брой участници. От двете страни присъства ЦЯЛАТА РОДА – от дядото и бабата до най-малките наследници.
Освен това делегацията на момчето трябва да бъде предводена от няколко млади, симпатични и енергични ергени, близки приятели или роднини на момчето или пък… взети под наем. С изненада открих сайт, който отдава под наем „възпитани, учтиви, високи над 1,70 м (!!!) студенти, с опит в обслужването на такива събития, облечени в бели ризи, червени вратовръзки, черни панталони и черни обувки, с цена 80 000 донги (8 лв) на момче“. Могат да бъдат облечени и в национални мъжки носии. Не се учудвайте, че и те са рокли. Навремето нашите баби и дядовци цяла революция са сътворили, когато започнали да носят само панталони без рокли отгоре…
Та тези момчета поднасят в големи табли даровете за родата на момичето. Те пък трябва да бъдат посрещнати от моми, които да приемат даровете. Обикновено това са най-близките неомъжени приятелки или братовчедки на булката. Девойките са облечени в червени традиционни рокли.
снимка: Wikipedia
Броят на момците и момите трябва да е равен и нечетен – по 3, 5, а при по-заможните семейства – по 7, 9 или 11.
Даровете в общи линии се повтарят като при предишния ритуал Lễ chạm ngõ, но към тях се добавя и печено млечно прасенце (потекоха ми лигите!) и плик с пари за искането на булката.
Количеството и съдържанието на даровете варират според финансовото състояние на семействата. Разправят, че в Южен Виет Нам освен споменатите по-горе дарове, родата на момчето поднася годежен пръстен, огърлица или обеци за момичето.
При все това разнообразие на традиции по различните краища на страната, навсякъде се спазва правилото броят на даровете да е четен, като символ на равенството между двамата бъдещи съпрузи. В същото време даровете трябва да се разпределят на нечетния брой момци, които ги поднасят. Това пък символизирало просперитета. И аз нещо не успях да го схвана.
Даровете са израз на уважение и благодарност към семейството на момичето, за това, че са го създали, отгледали и възпитали. Защото родата на момчето ще се увеличи с още един човек, а обратно – от страната на момичето ще се лишат от един. Споменавала съм ви и преди – приема се, че само синовете остават твои, дъщерите отиват при чужди. И наистина сякаш е по-обичайно при нужда снахите да се втурнат да помагат наравно със синовете и дъщерите, но не и зетьовете. Не че седят отстрани безучастно, но не се очаква от тях да бъдат солидарни. Защото те пък носят голямата отговорност и дълг към собственото си семейство. Как да е, отплеснах се…
Та даровете, най-вече парите, освен споменатото по-горе, символизират и доброто желание от страната на момчето да подпомогнат за разходите на бъдещата сватба, да облекчат усилията и т.н. Твърди се, че напоследък тази символика все повече избледнява, за да не излиза, че семейството на момичето си дават детето за пари.
Всички дарове трябва да бъдат поднесени в златни кутии или медни табли, лъснати до блясък. Червеният цвят е символът на радостта, затова всички дарове се опаковат в червени кутии или пакети, покрити с червени покривала.
снимка: Wikipedia
Цялата рода на на момчето с момците-носачи, независимо от начина на придвижване – с коли, таксита, рикши или пеша, трябва да спрат на стотина метра от къщата на момичето, за да се приготвят и приведат в приличен вид, и тогава да заповядат в къщата на момичето.
За разлика от предишния ритуал на „опознаване“, когато от страната на момичето трябва да се правят на дружелюбни, но леко недостъпни, при този ритуал те трябва да се подготвят много старателно, защото на гости идват не само родителите на момчето, а и цялата му рода. По майчина и бащина линия!
Въпреки че целта на това шумно и многолюдно гостуване е да се уговорят всичките етапи по подготовката на сватбата, по стари традиции от страната на момичето не приготвят „солена“ гощавка, а само „чаена“. В наши дни обаче всички семейства на булките посрещат гостите с пищна трапеза, за да изразят своето гостоприемство, а и вероятно да покажат, че и те не отстъпват по нищо.
Момата за женене пък, облечена в бяла или червена традиционна виетнамска рокля, трябва да се скрие в стаята си, докато момъкът не дойде да я вземе или родителите й не я извикат. Откривате ли прилики с българската сватба? :) След което двамата палят по една пръчица на олтара, за да почетат предците, и тогава булката излиза пред родата на момчето, за да им поднесе зелен чай.
Семейството на момичето приема даровете, част от които поставя на олтара. След като изтлеят пръчиците, те връщат една част на родата на момчето, а останалата разделят от всичко по малко, но в четен брой от 4 нагоре, на пакетчета и раздават на своите роднини, приятели и съседи. В наши дни тези малки дарове се придружават от картички, с които се съобщава, че щерката вече е дадена и няма връщане назад. :) Съобщителната картичка има и извинителна функция, ако нямаш възможност да поканиш някого (примерно съседа) на самата сватба, но все пак трябва да го уважиш и отчетеш. Ако пък искаш да го поканиш и сватбеното тържество е на по-близка дата, към картичката има и покана, в която се указват точната дата, час и място на сватбата.
По времето на дядо ми и баба ми периодът между годежа и сватбата можел да трае и 2-3 години, примерно защото момичето е било твърде младо и родителите й са я жалели да ходи още малка у чужда къща. През това време на младите не им се е разрешавало да си общуват отблизо, нищо че са сгодени.
В настоящи дни двете събития ги делят само няколко дни, а заедно с годежа и последвалото го вземане/посрещане на булката, момчето може да си я прибере веднага, дори преди официалното сватбено тържество.
Svetlina казва
Ако има малко по-нисички студенти, давам и 9 лв :) Обаче какво й уговарят на сватбата? В смисъл… зестра има ли по наши дни?
An казва
Не. Уговарят ден, час, място, кои разходи от чия страна се поемат, колко гости ще се канят. Стандартните неща на всяка сватба. С тая разлика, че във Виет Нам обичайното е родителите да канят гостите – своите роднини, приятели, колеги, бизнес партньори. И обичайната виетнамска сватба се състои от 300-400 души поне, от които само 30-40 са приятели, съученици или колеги на младоженците. Но… няма да ви разкривам повече. :) Ще потърпите още малко. Обещавам да не се мотам един месец със следващата, последна, част.
Svetlina казва
Ха :) За 400 гости, и аз бих се пазарила кой да плати обяда :)
Мария казва
ихааааа!….
алекс казва
Разкошно, разкошно! Много ми харесва, включително онези малки несъответствия, където трябва хем да е четно, хем делено на нечетно… Много е мило :)
Дано ти текне муза и продължението наистина дойде скоро :)
tchevanelly казва
Ani, tolkova se radvam da te namerya v neta :) prekrasen blog! Molya te pi6i mi na tchevanelly@gmail.com :p mnogo mi lipsva usmivkata ti iiiii nem4etata!!! hehe celuvki
Чичовица казва
Eee, командире, ти само обещаваш….!
Отдавна е изминал 1 месец, а публикация за сватбата няма. Но пък има толкова много други неща :-) Още веднъж много ти благодаря, че „храниш“ душата ми в този труден момент!